PAYLAŞ

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bαhar yorgunluğu, psikoloji αlαnında mevsimsel problemlerden biridir. İlkbahar ve sonbahar’ın ilk hαftαlαrındα genellikle belirtilerini göstermeye bαşlαr. İş yαşαmındαn aile yαşαmınα kαdαr insan hayαtını her yönüyle etkileyen bir durumdur.

Bahar Yorgunluğunun Belirtileri Nelerdir?

Baharın gelmesiyle depresyon, kas-eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Fakat önlem alınmadığı takdirde depresyon ve psikolojik ataklar açısından risk oluşturur.Bahar aylarındaki havadaki değişimlerden dolayı vücut direnci azalır. Bu da insanda yorgunluk ve güçsüzlüğe yol açar. Uzun süren yorgunluğun dikkate alınıp araştırılması gerekebilir.

Bahar Yorgunluğundan Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir.

Şunlara dikkat edilirse bu dönem çok daha kolay atlatılabilir.

1. Doğru beslenme.
2. Uyku düzeni.
3. Gün içerisinde sağlıklı egzersizler ( Nefes egzersizi, temiz havada yürüyüş vs.)
4. Susuz kalınmamalı.
5. Hazır gıda tüketiminden mümkün olduğunca uzaklaşarak, taze meyve ve sebze tüketilmeli ( Yeterli alım olmadığında vitamin desteği yapılmalı)
6. İş yerinde çalışma ve dinlenme aralıkları düzenlenmeli. Kendini çok yorgun hissettiğinde küçük şekerlemeler yapılmalı.
7. Kahve ve çay tüketimi azaltılmalı.
8. Tahıl içerikli beslenmeye dikkat ederek, B ve C vitamini yüksek besinler tüketmeliyiz.

Sürekli Yorgunluk Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir.

Kansızlık, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, tümörler, yeme bozuklukları, tiroit hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, uyku bozuklukları, stres, depresyon gibi sebepler yorgunluk için araştırılması gereken sorunlar arasında geliyor.

Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

Yorgunluk uzun sürüyor ve kişinin gündelik yaşamını bozacak derecede ileri gidiyorsa vakit kaybetmeden bir doktora gidilmelidir.

Yorgunluk için ne yapılır? Yorgunluğu gidermek için ne yapılır? Yorgunluk ve halsizlik için Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlundan reçeteler… Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu  gerek bahar yorgunluğu ve gerekse kronik yorgunluk için farklı iki reçete öneriyor…
Bahar Yorgunluğu için :

* 5-6 adet tarla lahanasının dış yaprakları,
* 1 lt su.

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli :

Suyu kaynatıp, lahana yapraklarını içine atın. 10 dak haşlayın. Suyunu süzün ve günde 3 defa bu sudan için. Kan şekerinizi düzenleyecek olan bu kür, bahar yorgunluğuna birebirdir.

Kronik Yorgunluk için :

* 2 adet havuç
* 10-15 adet incir
* 1 lt su.

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli :

Suyun yarısını kaynatın. Sonra, iyice yıkanmış havuçları, kaynayan suyun içine atarak 7 dakika haşlayın.

Kalan suyu da başka bir kapta kaynatın. Sonra iyice yıkanmış incirleri, kaynayan suyun içine atarak 15 dakika haşlayın.

Ayrı ayrı hazırladığınız bu suları ılınmaya bırakın. Ilındıktan sonra, suları birbirine karıştırıp, cam bir şişeye koyun. Buz dolabında saklayın.

Bu sudan günde  1 bardak  için.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here